• waigl@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    195
    arrow-down
    1
    ·
    29 days ago

    Does nobody here find it a bit insane that 11 dollars is seen as an acceptable price for a sandwich these days?

  • thatradomguy@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    1
    ·
    27 days ago

    So there’s a place I’d go to that used to sell these real big chicken sandos and at some point they raised the price like a buck or 2. Inflation happened and it’s like what to them would be a kids meal portion size and for other places would be the normal. Price hasn’t gone down. Flavor is still good. 🤷‍♂️

  • Treczoks@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    5
    ·
    28 days ago

    And if you do them yourself, you can get a perfect sandwich for four dollars or less easily.

      • Treczoks@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        1
        ·
        27 days ago

        The industrial product, not the real bread which we normally have. The packaged stuff is for sandwiches only.

          • Treczoks@lemmy.world
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            1
            ·
            27 days ago

            Have you? Do you want a sandwich, or something proper? For a sandwich, four bucks is generous. If you want something with rye, sourdough, and a crispy crust, well, that is a Butterbrot, not just a sandwich.

    • prole@lemmy.blahaj.zone
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      3
      ·
      27 days ago

      Yeah, but you better be ready to eat the same sandwich for every meal for the next 10 days or else your bread and lunch meats will go bad.

      • Treczoks@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        1
        ·
        27 days ago

        We have toast bags with eight slices. Which is four sandwiches. For two people it’s two meals each.

        The world is not America, where food seems to come in ginormus sizes.

  • Toneswirly@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    5
    arrow-down
    1
    ·
    29 days ago

    I will not pay 11 dollars for a sandwich ever. I have bread, i have meat and cheese… i’ll be fine

    • JakoJakoJako13@piefed.social
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      3
      ·
      28 days ago

      Are you in the US? If you are I hate to break it to you, but the cost of meat(yes cold cuts) alone will put you at close to $10. Cheese is right behind that.

      • Toneswirly@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        2
        ·
        28 days ago

        I pay about 3.50 a lb for turkey at costco. Another 3 a lb for cheese and a 3 dollar loaf of bread from a local bakery will make me about 6-10 sandwiches. I also use slices of onions which I always have around to cook with dinner. Maybe some lettuce and mayo… still talking like 4 bucks a sando

        • JakoJakoJako13@piefed.social
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          4
          ·
          28 days ago

          The nearest Costco is 20 miles from me. Walmart would be the next cheapest thing. A lb of meat there is close to $7. Then there’s Shoprite which is usually around $8-$10 a lb. They’ve been sneaking up the last few times I’ve been there. Prices around me are cooked. With a family of 5, a lb of anything that isn’t frozen is gone in 3 days.

          • Toneswirly@lemmy.world
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            1
            ·
            28 days ago

            yeesh, is the cost of living really high in general where you are? My wage is shit but at least I can (barely) afford groceries.

            • JakoJakoJako13@piefed.social
              link
              fedilink
              English
              arrow-up
              1
              ·
              edit-2
              27 days ago

              I’m in A Philly suburb. Philly itself is cheaper than a lot of big cities but it’s still a big city. My area is solidly middle class. Houses aren’t that bad where I live but they’re starting to average 500k for 2 stories which is insane to me. CORRECTION: My parents paid 85k for the first house we lived in back in the beginning of the 90s. They sold it for 183k. The second house we rented was $1700 a month but is up to $2600 a month. Single story 3 bed 1 bath ranchers are going for 350k which is also insane.

              Oh and here’s a receipt from my shopping for today. Just the old cuts are marked. Cold cuts and cheese. 1lb cheese, 1/2lb meat.

      • Rcklsabndn@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        1
        ·
        28 days ago

        Technically, a half pound of shitty cold cuts and a half pound of low quality cheese and a loaf of basic ass bread, they could probably 3/4 it for sandwiches if they were degenerates and added no vegetables or condiments further than the packets that they guilt saved from their last visit to Arby’s/Taco Bell.

  • WolfLink@sh.itjust.works
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    22
    ·
    28 days ago

    There’s a really popular sandwich shop in my hometown. It regularly has a line out the door. I just checked their prices and it’s 10.75 for most options so I’d say this is spot on.

    • boonhet@sopuli.xyz
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      1
      ·
      25 days ago

      That gets me a loaf of bread, a smoked sausage, cheese and I’ll even have money to spare for tomatoes.

      I can have several sandwiches.

    • Soleos@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      3
      ·
      27 days ago

      Yes, you can save a bit of money and make something better at home, it may well be recommended.

      But, that $11 doesn’t cover just the ingredients. It covers the time and effort you spent planning groceries, getting the groceries, 15 min making the hoagie, and perhaps packing it and bringing it to where you are. Consider how much you think your current job should be paying you and apply it to that whole process. All of that is what you’re spending instead of the $11. And for a lot of people that’s time well spent for sure, but it’s still time and effort that’s worth more than most give credit.

  • HumanOnEarth@lemmy.ca
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    9
    arrow-down
    4
    ·
    29 days ago

    Big assumption I’m going to regularly pay someone else to put fillings inside of bread for me.

    If I’m paying for food out, it’s gonna be something I can’t or really don’t want to make myself. Not a fucking sandwich.

    • Honytawk@lemmy.zip
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      2
      ·
      28 days ago

      When you work every day, it is easier to just order a sandwich.

      I refuse to make those every day

    • Sergio@piefed.social
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      5
      ·
      28 days ago

      I get whatcha saying, but there was this place I used to go that would make this awesome Torta Oaxaqueña (various Mexican food in a hamburger-like bun) that I don’t think I coulda ever made myself.

        • Sergio@piefed.social
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          1
          ·
          28 days ago

          aw yeah true, I miss the Subway of the 90s, the food was noticeably better and worth the money. Over the past 20 years they just kept taking shortcut after shortcut and now it takes like stuff you could take out of the freezer yourself.

          • HumanOnEarth@lemmy.ca
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            1
            arrow-down
            1
            ·
            28 days ago

            Well, that definitely explains why some people do think of subs when they say “sandwich”!

      • mister_flibble@sh.itjust.works
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        2
        ·
        28 days ago

        Yeah, sandwiches at a decent Mexican restaurant are a whole nother level. Cemitas and tortas have basically ruined all other sandwiches for me at this point.

  • Seth Taylor@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    4
    ·
    27 days ago

    I like those simple Tesco (UK grocery store) ham sandwiches. They’re nice. Fluffy bread, ham nice and fresh. They’re £1.50. I have to be fair! They do what it says on the box! Haha

  • pyre@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    8
    ·
    27 days ago

    11 dollars for a sandwich? what are you putting in it? a ten dollar bill?

  • dreadbeef@lemmy.dbzer0.com
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    4
    arrow-down
    1
    ·
    edit-2
    28 days ago

    this man has never gave an honest attempt at making a good homemade sandwich on a budget. Seriously just getting any kind if fresh bread (you can get those at wal mart and i bet any local cafe that bakes their bread will sell loaves) and cheese is halfway there. Any basic condiment selection will be good enough. All of that is so cheap compared to the protein most likely.